BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Rumunija

Linksmosios kapinės Rumunijoje

Bene vienintelis dalykas, kurį iš anksto ketinome aplankyti Rumunijoje - Sapantos (Săpânța) miestelyje esančios Linksmosios kapinės (rum. Cimitrul vesel).
Sekmadienio ankstyvą rytą (beje, sekmadienį kaip tik įėjimas į šias kapines nemokamas) išsimiegoję pas močiutę adventistę, mes jau ir buvome Linksmosiose kapinėse. Kapinėse, kurios nė iš tolo neprimena įprastų kapinių, mat akivaizdu, kad į mirtį čia žvelgiama gana linksmai, su ironija.
O tokią nuotaiką čia kuria iš toli šviečiantys spalvingi mediniai kryžiai, kurių centrinėje dalyje išraižyti ir nupiešti spalvingi piešiniai. Tuose piešinėliuose dažniausiai vaizduojama, kuo tas žmogus, kuris čia palaidotas, užsiėmė gyvenime. Moterys antkapiuose vaizduojamos audžiančios, verpiančios, gaminančios maistą. Vyrai piešinėliuose dažniausiai aria žemę: senesniuose antkapiuose vaizduojamos arimo arkliais scenos, o naujesniuose jau ariama traktoriais. Piešinėliuose matyti ir kitos vyrų profesijos: stalius, vaistininkas, gydytojas, veterinaras, gaisrininkas, net skerdėjas. Nemažai ir tokių antkapių, kuriuose pavaizduoti ganantys piemenys.
Kitoje kryžiaus pusėje taip pat yra piešinėlis, tik jame atsispindi tai, ką žmogus mėgo veikti laisvalaikiu, kokiais gabumais pasižymėjo. Dažniausiai vaizduojami muzikantai, šokėjai, dainininkai, giedotojai.
Yra ir tokių vaizdelių, kuriuose atsispindi ir neigiami to žmogaus užsiėmimai: girtuoklystė ar net paleistuvystė.
Linksmos čia ir epitafijos, kuriose parašytas komiškas tekstas, susijęs su to žmogaus gyvenimu. Nepaisant to, kad mes nieko iš tų užrašų ir nesupratome, pakankamai daug sužinoti apie tuos paprastus čia palaidotus žmones mums pavyko ir iš nuotaikingų piešinėlių, o iš kapinių išėjome džiugiai nustebę.

Linksmosios kapinės Rumunijos šiaurėje (Marimureš regione)

Linksmosios kapinės Rumunijos šiaurėje (Marimureš regione)

Nuotraukos:https://www.facebook.com/martynas.vingrys/media_set?set=a.10204407098409872.1073741830.1603208939&type=3

Rodyk draugams

Komentarai (0) »

Naktis pas rumunę močiutę adventistę

Bene vienintelis dalykas, kurį iš anksto ketinome aplankyti Rumunijoje - Sapantos (Săpânța) miestelyje esančios Linksmosios kapinės (rum. Cimitrul vesel). Vakarop mums ir pavyko ten nusigauti. Tačiau beeinant į kapines mus užkalbino vietinė senutė. Mokėjo kelis žodžius angliškai, supratome, kad kvietė pas ją pasilikti. Vienintelė jos pasakyta frazė, kurios užteko mus įtikinti likti pas ją nakvoti, buvo: „No money”. Priėjus jos namus, anglų, lenkų ir rusų kalbų mišiniu močiutė mums paaiškino, kad po valandos valgysim bulves. Šiek tiek nustebome, kad bulves atsinešti, nusilupti, pečių užsikurti ir bulves išsikepti reikėjo mums patiems. Tuo metu močiutė ir jos dukra intensyviai bėgiojo nuo televizoriaus prie telefono, o kai bulvės iškepė visi sėdome valgyti.
Po to močiutė pasiūlė į dušą, bet perspėjo, kad tėra tik šaltas vanduo. Puiku, prie šalto vandens mes pratę. Mums išsimaudžius vėl buvome nustebinti: močiutė gana įsakmiais mostais nurodė, kad reikia užkurti vonioje boilerį, mat ji eis maudytis, tad reikia šilto vandens.
Kitą dieną, sekmadienį, ankstyvą rytą močiutė jau pradėjo bildėti: ieškojo įrankių kamino valymui. Vos nubudęs, vietoj „Labas rytas” išgirdau stulbinančią frazę: „Martynai, o gal man galėtum atsiųsti iš Lietuvos didelį siuntinį, kuriame būtų visokios parfumerijos ir dušo želė?”. (Šį sakinį pasakė gana taisyklinga anglų kalba, mat turėjo kišeninį žodynėlį). Vėliau močiutė lyg ir suprato, kad mes į Lietuvą gana ilgą laiką grįžti neketiname, o ir atsiųsti jai nieko negalėsime.
Ryte, bekaisdamas vandenį, pasiūliau močiutei kavos, o ji man griežtai atsakė, kad kavos negeria. Negeria ir arbatos, alkoholio, nerūko, nevalgo kiaulienos. Galiausiai, prakalbome apie jos religiją, o tada močiutė gana išdidžiai pranešė, kad ji yra adventistė. Pasirodo adventistams šeštadienis yra jų šventa diena, kuomet, mes taip supratome, jie dirbti negali. Štai ir paaiškėjo, dėl ko daugelį darbų vakar mums reikėjo atlikti už ją. Taigi, bent jau dalį močiutės keistenybių galėjome paaiškinti tuo, jog taip elgtis reikalauja jos išpažįstama religija.
Bet kuriuo atveju, nakvynė buvo įspūdinga ir toji močiutė mums įstrigo atmintin. Be to, visą naktį lijo, o mes turėjome stogą virš galvos ir buvome sotūs.

Ieva ir močiutė adventistė kramsnoja sausainius

Ieva ir močiutė adventistė kramsnoja sausainius

Daugiau nuotraukų: https://www.facebook.com/martynas.vingrys/media_set?set=a.10204407176131815.1073741831.1603208939&type=3&pnref=story

Rodyk draugams

Komentarai (1) »